Terug naar hoofdinhoud

Pasen 2024

Binnenkort vieren wij weer Pasen, zoals alle jaren. Gelukkig, zou ik zeggen! Want zonder Pasen zouden de wereld en de mensheid er echt slecht aan toe zijn.

Onlangs kwam ik een mooie toespraak van paus Benedictus uit 2010 over Pasen tegen. Hij zegt o.a.: “Pasen is geen magie. Zoals de Joden aan de overkant van de Rode Zee de woestijn aantroffen, zo treft de Kerk, na de verrijzenis van de Heer, altijd een geschiedenis van vreugde en hoop aan, maar ook van pijn en angst. En toch is de geschiedenis veranderd. Zij is getekend door een nieuw en eeuwig verbond, met een opening naar de toekomst. Zo kunnen wij onze bedevaart vervolgen, gered door de hoop”.

Ik vind deze woorden van onze dierbare paus Benedictus to the point, zeker ook voor vandaag. De bekoring van het pessimisme is namelijk sterk aanwezig in het hart van vele mensen. Denken dat het nooit goed zal komen met de wereld, met het lijden van mensen, met de ongerechtigheid. Denken dat God de mensheid vergeten is, of dat Hij gewoon niet bestaat, dat wij aan ons lot overgelaten zijn. Zo’n pessimistische kijk werkt als een gif in onze relaties, in alles wat wij doen. Het houdt het perspectief horizontaal.

Pasen komt de vloek over de geschiedenis van de mens wegnemen. Jezus heeft op zijn kruis het gif van de wereld weggenomen. Door zijn verrijzenis schenkt hij ons vergeving, nieuw leven. Pasen verandert de geschiedenis want Pasen pakt het probleem aan in het hart. Geen schijnbare oplossing, geen aspirientje voor een terminale patiënt. Jezus is God die de mens komt redden.

De sleutel voor ons is het geloof. Niet zozeer een persoonlijk gevoel maar vooral een weg met de Heer mee. Een doortocht samen met Hem die ons van de dood naar zijn leven brengt, want Hij heeft ons bemind tot het uiterste toe door zijn leven voor ons te geven. Dit doet ons in onze wereld leven als mensen van hoop.

Ik wens u een gezegende tijd van voorbereiding en alvast een zalig Pasen!

Pastoor Samuel

Maart 2024